Anasayfa / Kosgep / KOSGEB Kredileri ve Destekleri 2019

KOSGEB Kredileri ve Destekleri 2019

KOSGEB her yıl girişimcileri desteklemek amacıyla ve yeni iş alanları oluşturmak amacıyla  girişimcilere destek programları hazırlıyor! Bu destek programları çeşitli isimler altında bireysel veya kurumsal krediler olarak kendini gösteriyor. Bu yıl KOSGEB girişimciliği geliştirme destek programı adı altında geleneksel girişimciler için 60 bin lira vermekte, ileri girişimcileri için 370 bin lira destek vermektedir. “Kendi işinin patronu olabilirsin!” adıyla başlatılan Bu programın amacı girişimcilerin iş kurmasını sağlamak, işleri üzerinde bilgilerini ve becerilerini geliştirmek başarılı iş modellerini ödüllendirmek ve girişimciler arasındaki işbirliğini artırmak amaçlanmaktadır.

 KOSGEB kredileri hibe destekleri bazı şartlara bağlıdır. Öncelikle KOSGEB’in hazırlamış olduğu girişimcilik kurslarına katılmak ve başarı elde etmek sertifika aldıktan sonra iş planı hazırlamak gerekiyor. Tutarlı Geleceğe yönelik kar getireceği ihtimali yüksek olan önü açık istihdama imkan sağlayacak iş fikirleri KOSGEB kredi ve desteklerini almak için gereklidir.

KOSGEB Hibe ve Kredileri

KOSGEB Arge araştırma geliştirme teknolojik üretim ve  yerlileştirme destekleri de verilmektedir. Bu program kapsamında stratejik ürün destek programı endüstriyel uygulama destek programı araştırma-geliştirme ve inovasyon destek programı teknoyatırım destek programı gibi 4 farklı program uygulamaktadır. Araştırma geliştirme ve inovasyon destek programı 750.000 TL’ ye kadar  desteği kapsamaktadır. Fikirlerinizi teknolojiye dönüştürmek için KOSGEB 750 bin lira destek sunuyor.

KOSGEB’in verdiği destekler arasında endüstriyel uygulama destek programı var ki bu destek programı 2019 yılı için 818 bin lirayı buluyor. Bu program endüstriyel uygulama programı kapsamı içerisinde yeni hizmetlerin ve ürünlerin üretilmesi, bu ürünlerin ve hizmetlerin kalitelerinin artırılırken maliyetlerini düşürücü yeni tekniklerin uygulanması ve uygun biçimde pazara sunulması ticari bir araç haline getirilmesi amacıyla KOSGEB tarafından desteklenmektedir.

Bu programına kira desteği;18 bin lira, makine teçhizat desteği 150 bin lira, geri ödemeli olarak 500 bin lira kredi ve personel gider desteği olarak 150 bin lira kredi verilmektedir.

Endüstriyel Uygulama Destek Programı

Kobi Destek kredileri arasında endüstriyel uygulama destek programı 818 bin lirayı kapsamaktadır kira desteği olarak 18 bin lira, makine teçhizat tasarım giderleri desteği olarak 150 bin lira, makine teçhizat donanım yazılım giderlerinin geri ödemeli desteği 500 bin lira, personel gider desteği 150 bin lira olarak bu programda belirlenmiştir.

KOSGEB KOBİ Tekno Yatırım Programı

KOSGEB KOBİ tekno yatırım programı ile teknolojik ürün yatırım desteği verilmektedir Bu destek 2019 yılı için 5 milyon liraya ulaşmaktadır. Bu programın amacı da araştırma ve geliştirme yenilik faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan yeni hizmetler ve ürünlerin ülke ekonomisine katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Bu bağlamda başvuran KOBİ ‘lerin en az bir yıl faaliyette olmaları en çok 5 yıl önce araştırma geliştirme projesini tamamladığını gösteren belgelerinin olmaları gerekiyor.

Bu programda makine ve teçhizat desteği yüzde atmış geri ödemesiz, yüzde 40 geri ödemeli olarak programlanmış. Üretim hattı tasarım giderleri desteği yüzde atmış geri ödemesiz olarak programlanmıştır, yazılım gider desteği, personel gideri desteği, eğitim ve danışmanlık giderlerinin desteği, tanıtım ve pazarlama gider desteklerinin hepsi yüzde atmış geri ödemesiz olanak destekleniyor.

Stratejik Ürün Destek Programı

 KOSGEB kredileri ve destekleri arasında stratejik ürün destek programı 5 milyon liraya kadar destek sunuyor, cari açığı azaltacak ürünlerin üretimini yapacak olan KOBİ’ler bu destekten faydalanabilirler. bu KOBİ ‘lerin KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmaları gerekiyor. Bunun dışında En az 1 yıldır faaliyette olmaları gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir