Anasayfa / Banka ve Krediler / Devlet Destekli İş Kurma Şartları

Devlet Destekli İş Kurma Şartları

Devlet desteği ile iş kurma koşulları arasında KOSGEB’e başvuru yapmak yer almaktadır. KOSGEB, yeni iş yeri kuracaklara, hibe kredi olanağı sağlamaktadır. İş kuranlara yönelik parasal devlet desteği, KOSGEB üzerinden verilmektedir. İş kuracaklar, KOSGEB girişimcilik kursuna kayıt yaptırmalıdır. Kursun bitiminde ise KOSGEB’e iş projesi sunulmalıdır. Projenin kabul görmesi halinde, devlet destekli iş kurma koşullarından yararlanılabilmektedir. Kurul tarafından kabul gören proje hayata geçirilip, masrafları faturalandırılmalıdır. Faturalar üzerinden hesaplanan tutar, devlet tarafından ödenerek, hibe destek sağlanmaktadır. Bu destekten yararlanmak isteyenlerin, eğitim öncesi her hangi bir iş yerine sahip olmaması gerekmektedir. Devlet iş kurulması halinde, 100 Bin TL’ye kadar geri ödemesiz kredi desteği sağlamaktadır. Başvuru için gerekli aşamalar ve evraklar yazı içerisinden öğrenilebilmektedir.

Devlet Destekli İş Kurma Olanağından Kimler Yararlanabilir?

Devlet destekli iş kuracaklar, KOSGEB başvurusu öncesi, her hangi bir işletmeye sahip olmamalıdır. İşletme açılışı, KOSGEB girişimcilik kursu sonrası yapılmalıdır. Devlet destekli iş kurma olanaklarından yararlanacaklar, şu özelliklere sahip olmalıdır.

 • Devlet destekli krediden yararlanacaklar, KOSGEB girişimcilik kursuna kayıt yaptırmalıdır.
 • Kursu tamamlayıp, girişimcilik sertifikasını almalıdır.
 • Sertifika alımı sonrası, kursta oluşturulan iş planı hayata geçirilmelidir.
 • İş yeri açılışı yaptırılmalı, demir başlar alınmalıdır.
 • İş yeri açılışı için yapılan masraflar faturalandırılmalıdır.

Bu işlemler sonrası KOSGEB iş yeri kurma kredisine başvuru yapılmalıdır. Kredi başvurusu eğitimin tamamlanması ile yapılabilmektedir. KOSGEB sunduğu bu kurs olanağı için ücret talep etmemektedir. İş yeri açılışında, faturalandırılan bu masraflar daha sonra KOSGEB kuruma iletilerek, masraflar için harcanan parasal tutar, devletten geri alınmaktadır. Devlet bu işlem ile iş yeri kuracakların masraflarını, karşılamaktadır.

Devlet Destekli İş Kurma KOSGEB

KOSGEB ile devlet destekli iş kurmak amacıyla, KOSGEB girişimcilik kursuna kayıt yaptırılmalıdır. Bu kurs tamamlanarak, KOSGEB heyetine iş planı sunulmalıdır. İş planı kurs sırasında hazırlanmaktadır. Hayata geçirilen iş projesinin, KOSGEB kurs programında hazırlanan proje ile birebir aynı olması gerekmektedir. KOSGEB devlet destekli iş kurma olanağından yararlanmak amacıyla, kurs kaydı yaptırmak için izlenecek aşamalar, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi size en yakın KOSGEB kurumuna gidilmelidir.
 • KOSGEB girişimcilik kursuna kayıt yaptırmak istendiği belirtilmelidir.
 • Kayıt talebiniz işleme alınıp, eğitim almanız için her hangi bir okul adresi verilmektedir.
 • Belirtilen okulun bünyesinde, 32 saatlik kurs alınmaktadır.
 • Kursun tamamlanması ile KOSGEB girişimcilik sertifikası alınmaktadır.

Alınan bu sertifika ile KOSGEB devlet destekli iş kurma kredilerinden faydalanılmaktadır. Eğitim sonrası, eğitim içerisinde hazırlanan iş projesi, KOSGEB yetkililerine sunulur. KOSGEB yetkilileri tarafından kabul edilen projeler, hibe kredi desteği almaya hak kazanmaktadır. Projesi kabul olanların, kredi başvurusu için izlemeleri gereken yol ve istenilen evraklar alt başlıklar içerisinden öğrenilebilir.

Devlet Destekli İş Kurma Kredisi İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Devlet destekli iş için kredi talebi KOSGEB’in resmi web sitesi üzerinden yapılmaktadır. KOSGEB kursunu tamamlayan ve projesi onay alan kişiler, iş yeri açılışı yaptırıp, iş yeri demirbaşlarını almalıdır. Açılan iş yerinin masraflarının karşılanması için masrafları faturalandırmalıdır. Devlet destekli iş kurma kredisi başvurusu için şu aşamalar izlenmelidir:

 • KOSGEB resmi web sitesi adresine girilmelidir.
 • Sayfa içerisinde yer alan, ‘’girişimcilik geliştirme destek programları ‘’ sekmesine girilmelidir.
 • Bu sekme içerisinde bulunan, ‘’yeni girişimci başvuru formu’’ doldurulmalıdır.
 • Aynı sekme içerisinde ki ‘’yeni girişimci iş modeli formu’’ doldurulmalıdır.
 • Forma ek olarak sisteme, iş yeri açılış belgesi yüklenmelidir.
 • Forma ek olarak sisteme, vergi levhası yüklenmelidir.
 • Sisteme, imza sirküleri (noter onaylı) yüklenmelidir.
 • Sisteme, şirket sicil belgesi yüklemelidir.
 • Sisteme, şirket sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi yüklenmelidir.
 • Sistemine, masrafların faturaları yüklenmelidir.

Bu işlemlerin yapılması ve onay kutucuğuna tıklanması ile başvuru tamamlanmaktadır. Başvuru sonrası onay süreci hakkında bilgi alt başlıkta yer almaktadır.

Devlet Destekli İş Kurma Kredisi Başvuru Onayı

Devlet destekli iş kurma kredisi onayı, KOSGEB kurumlarından öğrenilmektedir. Kuruma gidilerek, başvurunun onaylanıp, onaylanmadığı öğrenilebilir. Yukarıda bulunan başlık içerisinde sunulan işlemler tamamlanıp, sistemde ki onay kutucuğuna tıklanmalıdır. Bu aşamalar sonucu, devlet destekli iş kurma kredisi başvurusu tamamlanmaktadır. Başvurusu onaylanan kişiler, sisteme yüklemiş oldukları fatura masraflarını, KOSGEB kurumu tarafından teslim almaktadır. KOSGEB devlet destekli iş kurma kredilerinde, 100 bin tl’ye kadar masrafların ödemesini karşılamaktadır.

 

 

Gözat

Takı Bayiliği Veren Firmalar

Takı bayiliği veren firmalar, kendi işinin patronu olmak isteyen ve kendi işini kurmak isteyen kişilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir