Anasayfa / Banka ve Krediler / Devlet Destekli Hayvan Kredisi Şartları

Devlet Destekli Hayvan Kredisi Şartları

Hayvan kredisi için devlet desteği koşulları arasında, kredi alacak kişinin, 18 yaşını doldurmuş olması yer almaktadır. Hayvan alacaklara devlet destekli kredi, İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerince verilmektedir. Hayvan kredisi alımı için, çiftçinin ikamet ettiği İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinden birine başvuru yapması gerekmektedir. Tarım Müdürlüklerinin devlet destekli hayvan kredisi koşullarından faydalanmak için DOP, GAP, KOP ve DAP projeleri bölgelerinde ikamet ediyor olunmalıdır. Kredisi onaylanan kişiler, aldıkları hayvanların ödeme tutarlarının %50’sinin devlet tarafından karşılanmasını sağlar. Kredi kullanacak kişiler yönelik şartlar ve başvuru koşulları için uyulması gereken şartlar alt başlıklar içerisinden öğrenilebilmektedir. Başvuru için izlenmesi gereken yol ise son başlık altında anlatılmaktadır.

Devlet Destekli Hayvan Kredisi Alacakların Uyması Gereken Koşullar

Devlet destekli hayvan kredisi kullanıcı şartları arasında, 18 yaşını doldurmuş olma koşulu yer almaktadır. Devlet desteğinden yararlanacaklar, çiftçilik harici her hangi bir meslek yapmamalıdır. Devlet destekli kredilerden yaralanmak amacıyla, kişilerin sahip olması gereken şartlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Devlet destekli hayvancılık kredisi başvurusu yapacak kişi, okur, yazar olmalıdır.
 • Kendine ait hayvancılık tesisi veya hayvancılık yaptığı küçük ölçekli bir çiftliği olmalıdır.
 • Hayvancılık ve çiftçilik harici bir meslekte çalışıyor olmamalıdır.
 • Özel bankalardan kullandığı, hayvancılık kredisi bulunmamalıdır.
 • DOP, GAP, KOP veya DAP projeleri bölgelerinden birinde oturmalıdır.
 • ÇKS sistemine kayıtlı olmalıdır.
 • Aylık gelir belgesine sahip olmalıdır.

Bu kişisel şartları sağlayanlar, İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerine başvuru yapmalıdırlar. İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinde, devlet destekli hayvan kredisi başvuru formu doldurulmalıdır. Başvuruda izlenecek aşamalar ve gerekli evraklar son başlık içerisinde sunulmaktadır.

Devlet Destekli Hayvan Kredisi Hangi Bölgelere Verilmektedir?

Devlet destekli hayvan kredisi alabilen yerler, DOP, GAP, KOP ve DAP proje bölgeleridir. Bu projelerin yer aldığı bölgelerde oturan çitçiler, devlet destekli hayvan kredisi olanaklarından yararlanabilmektedir. Kredi talebinde bulunmak için oturulması şart koşulan bölgeler, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • DOP: Doğu Karadeniz Projesi
 • GAP: Güneydoğu Anadolu Projesi
 • DAP: Doğu Anadolu projesi
 • KOP: Konya Ovası Projesi

Bu proje bölgelerinde ikamet eden ve hayvancılık yapan çiftçiler, devlet destekli hayvan kredilerine başvuru yapabilirler. Başvurunun onaylanması halinde alınan hayvanların parasal tutarlarının % 50’si devlet tarafından karşılanmaktadır. Başvurular kişinin ikamet ettiği bölgede ki, İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerine yapılmadır. Başvuru için izlenmesi gereken yol ve başvuru evrakları son başlıkta yer almaktadır.

 

Devlet Destekli Hayvan Kredisi Kullanım Tutarı

Devlet destekli hayvan kredisi tutarı, gerçek ve tüzel kişilere göre farklılık göstermektedir. Kredi talebi yapılırken, belirli bir limit üzerinden başvuru sağlanabilmektedir. Devlet destekli hayvan kredisi talebi tutarı için şartlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kredi talebi yapan gerçek kişi ise, alınacak hayvanın fiyatının % 50’si, 50 Bin TL’yi geçmemelidir. Gerçek kişiler için İl Tarım Müdürlüklerinin verdiği hibe olanak, en fazla 50 Bin TL olarak belirlenmiştir.
 • Kredi talebi yapacak kişi tüzel kişi ise, alınacak hayvanın fiyatının % 50’si, 100 Bin TL’yi geçmemelidir. İl Tarım Müdürlükleri, hibe desteği maksimum 100 Bin TL’ye kadar vermektedir.

Bu koşullar altında alınan hayvanların masrafları, devlet tarafından karşılanmaktadır. Kredi başvurusunda izlenmesi gereken yol ve evraklar alt başlık içerisinde sunulmaktadır.

Devlet Destekli Hayvan Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hayvan kredisi için devlet desteği müracaatı İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerine yapılmaktadır. Başvuru sırasında Müdürlükler evrak talebinde bulunmaktadır. Talep edilen evraklar, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Okur, yazar olunduğuna dair belge
 • Hayvancılık yapılan yere dair kira kontratı veya tapu belgesi
 • Gelir belgesi
 • İkamet belgesi
 • ÇKS kayıt belgesi

Bu belgeler ile İl Tarım Müdürlüklerine gidilip, devlet destekli hayvan kredisi başvuru formu doldurulmalıdır. Forma evrakların eklenmesi ve imzalanması ile işlem tamamlanmaktadır. Sonuçlar, İl Tarım Müdürlüklerinden öğrenilmektedir. Olumlu sonuç alan kişiler, İl Tarım Müdürlüklerinin bildirdiği tarihlerde, parasal desteği temin etmektedir.

Gözat

Axess Taksitli Nakit Çekimi ve Faiz Oranları

Axess ile taksitli nakit çekme sayesinde acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak mümkündür. Axess Taksitli Nakit Çekimi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir