Anasayfa / Banka ve Krediler / Devlet Destekli Bireysel Emeklilik Şartları

Devlet Destekli Bireysel Emeklilik Şartları

Bireysel emeklilik için devlet desteği koşulları arasında, bireysel emeklilik hesabı açtırılması yer almaktadır. Devlet, bankalar üzerinden açtırılan bireysel emeklilik hesaplarına, % 15, % 35 ve %100 oranlarında parasal destek yatırmaktadır. Devlet desteği oranının hesaba yatması için en az 3 yıl boyunca, BES hesabında birikim yapılıyor olmalıdır. 10 yıl süre ile birikim yapıp, 56 yaş sınırını dolduran kişiler, devlet desteğinin parasal tutarının tümünü alabilmektedir. Türkiye’de, devlet destekli bireysel emeklilik hesabının bulunduğu bankalar, İş Bankası, Vakıfbank ve Ziraat Bankasıdır. Bu bankalara başvuru yolları, koşullar ve gerekli evraklar, alt başlıklar içerisinden öğrenilebilmektedir.

Devlet Destekli Bireysel Emeklilikten Kimler Yararlanabilir?

Devlet destekli bireysel emeklilikten yararlanacaklar, aylık gelire sahip olmalıdır. Bankalardan BES hesabı açtırmak isteyen kişilerin sahip olması gereken özellikler, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Gelir belgesi veya maaş bordrosu gösterebilmelidir.
 • TC vatandaşı olmalıdır.
 • Sicili temiz olmalıdır.

Bu koşullara sahip olan kişiler, devlet destekli bireysel emeklilik hesabı için bankalara başvurabilirler. Başvuru alan bankalar ve başvuru süreci hakkında bilgi, alt başlıklarda sunulmaktadır.

Devlet Destekli Bireysel Emeklilik Vakıfbank

Vakıfbank’tan devlet katkılı bireysel emeklilik hesabı açtıracaklar, Vakıfbank şubelerine başvurmalıdır. Vakıfbank şubelerine gidip, devlet destekli bireysel emeklilik hesabı başvuru formu doldurmalıdır. Forma ek olarak, nüfus cüzdanı fotokopisi, gelir belgesi ve sicil kaydı iletmelidir. Bireysel emeklilik hesabı üzerinden devlet katkısı almak için şartlar ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Hesap açıldıktan sonra, en az 3 sene boyunca hesapta birikim yapılmalıdır.
 • Üç yıl sonra, hesapta bulunan paranın % 15’i kadar devlet katkısı, hesaba yatmaktadır.
 • 6 yıl boyunca birikim yapanlar, hesapta biriken tutarın % 35’i kadar devlet desteği almaktadır. Bu destek otomatik olarak, hesaba yatmaktadır.
 • 10 yıl sistemde birikim yapıp, 56 yaşını tamamlayanlar ise % 100 oranında devlet katkısından faydalanırlar. Parasal destek, otomatik olarak hesaba yatırılmaktadır.

Bu koşullar ile devlet desteğinden yararlanılmaktadır. Formun doldurulması ve evrakların teslimi ile BES hesabı açılmaktadır. Hesapta en az üç yıl birikim yapılmalıdır. Üç yıl sonra hesap üzerinden elde edilen birikim, hesapta bulunana para ile birlikte çekilebilmektedir.

Devlet Destekli Bireysel Emeklilik İş Bankası

İş Bankası’ndan devlet katkılı bireysel emeklilik hesabı açtırmak için şubelere gidilmelidir. İş Bankası şubesinde, devlet destekli bireysel emeklilik hesabı başvuru formu doldurulmalıdır. Forma ek olarak, nüfus cüzdanı, sicil kaydı, gelir belgesi verilmelidir. Formun doldurulması ve evrakların teslimi ile hesap açılışı yapılmaktadır. Bu hesap üzerinden birikim yapılırken, devlet tarafından teşvik sağlanmaktadır. Hesap üzerinden alınabilecek, devlet desteği oranları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • En az 3 yıl boyunca birikim yapanlar, hesapta bulunan paranın % 15’i kadar, devletten parasal destek almaktadır.
 • 6 yıl boyunca birikim yapanlar, hesapta bulunan paranın % 15’i kadar, devletten destek almaktadır.
 • 10 yılı dolduran ve 56 yaşını tamamlayan kişiler, hesapta bulunan paranın % 100’ü kadar destek almaktadır.
 • Bu parasal destekler, devlet tarafından BES hesabına otomatik olarak yatırılmaktadır.
 • Bankadan hesapta bulunan paranın çekilmesi sırasında, devlet desteği temin edilmektedir.

Hesap açılışından en az 3 yıl sonra, hesaptaki tutar çekilebilmektedir. Devlet destekli bireysel emeklilik hesabına yatırılan parasal tutar, 3 yıl dolmadan alınamamaktadır. Dördüncü yıldan sonra, parayı çekmek isteyenler, devlet desteği oranını alabilmektedir.

Devlet Destekli Bireysel Emeklilik Ziraat Bankası

Ziraat Bankası’ndan devlet destekli emeklilik hesabı açtırmak için şubeler ziyaret edilmelidir. Ziraat Bankası şubesine giderken, nüfus cüzdanı, gelir belgesi ve sicil kaydı götürülmelidir. Bu evraklar teslim edilip, devlet destekli bireysel emeklilik hesabı başvuru formu doldurulmalıdır. Hesap şube tarafından açılacaktır. Hesap açılışı sonrası, devlet desteğinden yararlanmak için birikim yapılması gereken süreler, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • En az 3 yıl birikim yapılarak, hesapta bulunana paranın % 15’i kadar, ek devlet katkısı alınmaktadır.
 • 6 yıl boyunca birikim yapılarak, hesapta bulunana paranın % 35’i kadar ek devlet katkısı alınmaktadır.
 • 10 yıl sonra, 56 yaş sınırı doldurulmuş ise devlet katkısı, hesapta bulunana paranın % 100’ü oranında alınmaktadır.

Hesaptaki paranın, devlet desteği oranı ile birlikte teslimi, Ziraat Bankası şubelerinden yapılmaktadır.

Gözat

Axess Taksitli Nakit Çekimi ve Faiz Oranları

Axess ile taksitli nakit çekme sayesinde acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak mümkündür. Axess Taksitli Nakit Çekimi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir