Anasayfa / Ekonomi / Bütçe Açığı Nedir? Bütçe Fazlası Nedir? Çapraz Kur Nedir?

Bütçe Açığı Nedir? Bütçe Fazlası Nedir? Çapraz Kur Nedir?

Bütçe açığı nedir? Bütçe fazlası nedir? Çapraz Kur nedir? Sorularının cevabını tek bir yazı altında sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bütçe Açığı Nedir?

Bir dönem içerisinde harcamaların gelirlerden daha fazla olması sonucunda bütçe açığı ortaya çıkar. Bütçe açıkları dönem içerisinde fazla harcamalardan dolayı oluşabileceği gibi, geçmiş dönemlerden gelen açığın kapatılamaması yoluyla da meydana gelebilir.

Devlet bütçelerinin açık vermesi durumunda kamu kurumlarından ve halktan vergi yollarıyla para toplama yoluna gidilir. Keynes teorisine göre devletlerin bütçe açığını kapatabilmesi için harcamaları artırması ve vergileri düşürmesi gerekir. Düşen vergi sayesinde ülkeye yatırım yapan kişi sayısında artış gözlenir, ilerleyen zamanlarda pozitif bir hava yakalanır.

Bütçe Fazlası Nedir?

Bütçe gelirlerinin giderlerden fazla olması durumunda ortaya çıkan duruma bütçe fazlası denir. Bir ekonomide nadiren görülse de ekonomistler tarafından olumlu olarak karşılanmaz. Bütçe fazlası durumunda dengenin sağlanamadığı dolayısıyla iyi hizmetin verilmediği yorumları yapılır. Bu durumlarda istihdam sayısı artırılarak bütçe fazlası kapatılmaya çalışılır.

Bir diğer ekonomist bakışı da bütçe fazlasının halktan fazla vergiler alması sonucu oluşmasıdır. Bu da üst tabakayla alt tabaka arasındaki farkın artmasına, ülke içerisinde dengesizlikleri oluşmasına neden olur. Bütçe fazlası olması durumunda ülkenin istihdam yaratıcı alanlara yönelmesi en iyi yoldur.

Çapraz Kur Nedir?

İki farklı para biriminin üçüncü bir para birimiyle  ifade edilmesine çapraz kur denir. Örneğin; 0.7 Euro 1 dolara denk gelirken, 2.8 TL de 1 dolara denk gelmektedir. Burada Euro ve TL’nin dolar cinsinden ifade edilmesi kurlar arasındaki bağın daha kolay ifade edilmesini sağlar.

Forex piyasasında da parite olarak ifade edilen çapraz kur, yatırımcıların arz ve taleplerine göre değişkenlik gösterir. Bu arz ve talebi iyi süzen ve grafiksel olarak analizleri yapan bir kişi bu değişimlerden kar elde edebilir.

Gözat

Faiz ödemeden ev sahibi olmak mümkün mü?

Faiz Ödemeden Ev Sahibi Olmak Mümkün Mü?

Ev sahibi olmak isteyen her vatandaşın en büyük hayallerinden birisi faiz ödemeden ev sahibi olmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir