Anasayfa / Kripto Para / Bitcoin Nedir? Bitcoine Nasıl Sahip Olunur?

Bitcoin Nedir? Bitcoine Nasıl Sahip Olunur?

Bu yazımızda geleceğin parası olarak görülen bitcoini ele alacağız. Bitcoin nedir? Kim tarafından bulunmuştur? Bitcoine nasıl sahip olunur? Bitcoinin avantajları ve dezavantajları nelerdir? Değerini ne belirlemektedir? Gibi soruları ele alacağız.

Bitcoin Nedir? Kim Tarafından Bulunmuştur?

Bitcoin kriptoloji denilen şifreleme yöntemiyle oluşturulan dijitalleşen dünyanın dijital parasıdır. Bitcoin kripto paralardan sadece bir tanesidir fakat en değerlisidir. İlk olarak 2009 yılında kazılmaya ( üretilmeye) başlanan bu kripto para, Satoshi Nakamoto isimli kişi ya da grup tarafından bulunmuştur. Satoshi Nakamoto’nun kim ya da kimler olduğu bilinmemekle beraber çeşitli söylentiler de mevcuttur. Fakat bunlar şimdilik kanıtlanamamıştır.

Bitcoine nasıl sahip olunur?

Bitcoin kripto para borsalarından alınabilir. Türk ve yabancı birçok kripto para borsa platformları mevcuttur. Bu platformları iyi bir şekilde araştırmak gereklidir. Güvenilir olması, borsa hacminin yüksek ve kullanıcı sayısının fazla olması gibi özelliklere dikkat etmekte fayda vardır. Bitcoine sahip olmanın bir diğer yolu ise madencilik yapmaktır. Peki nedir bu Bitcoin madenciliği? Bilgisayardan şifre bloklarını çözerek yani Bitcoin kazarak ödül olarak dağıtılan bitcoinden payınıza düşeni alarak sahip olabilirsiniz.

Bitcoinin avantaj ve dezavantajları Nelerdir?

Bitcoinde yapılan işlemleri kimin yaptığı bilinememektedir. Bu özelliği kara para aklama gibi olaylarda maalesef kullanılabilir. Ülkelerin ekonomileri çöktüğünde paralarının değeri de düşmesi gibi bir sorunu yoktur Bitcoinin. Çünkü merkeziyetsizdir. Yurtdışına para göndermede daha hızlı ve daha ucuz olması gibi avantajları da mevcuttur. Bitcoini kabul eden işletmelerin azlığı Bitcoinin bir diğer dezavantajıdır.

Bitcoinin Değerini Ne Belirler?

Bitcoinin değeri tamamen arz-talep ilişkisi belirlemektedir. Bitcoinin 21 milyondan fazla üretilemeyecek bir şekilde kodlanması piyasadaki Bitcoin miktarının bir noktayı aşamayacağını göstermektedir. Bu da değerini artıracak bir unsurdur. Kripto para borsa platformlarındaki alıcı ve satıcılar Bitcoinin fiyatını belirlemektedir.
Bitcoin herhangi bir merkeze, kişi ya da kuruma bağlı bir para değildir.

Geleceğin parası olarak görülen Bitcoini yakından takip etmeye devam edeceğiz. Diğer yazımızda bitcoinle birlikte ortaya çıkan daha hızlı işlem yapılabilmesi gibi özelliklere sahip olan altcoinleri ele alacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir