Anasayfa / Ekonomi / Bireysel Emeklilik Sistemi BES avantajları ve dezavantajları

Bireysel Emeklilik Sistemi BES avantajları ve dezavantajları

Bireysel emeklilik sistemi avantajları ve dezavantajları BES’e girmek isteyen kişilerin merak ettiği konulardan biridir. Tabi ki gireceğiniz sistemin eksilerini ve artılarını bilmeniz birikim yapmak açısından en sağlıklı yöntemlerden biri olacaktır. İsterseniz bireysel emeklilik sisteminin avantajları ve dezavantajlarından bahsetmeden önce bireysel emeklilik sisteminin ne olduğunu öğrenelim.


Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel emeklilik sitemi emeklilik zamanınız geldiği zaman birikim yapmak ve biriktirdiğiniz paraları harcamak için kurgulanmış çok güzel bir emeklilik sistemidir. BES ile sisteme verdiğiniz katkı payları sizin kendinizin belirlemiş olduğu fon getirilerinde değerlendirilerek paranızın değer kazanmasını sağlar. Bireysel emeklilik sisteminde 56 yaşına geldiğinizde ve sistemde 10 yıl kaldıktan sonra emekliliğe hak kazanırsınız ve paranızın ister hepsini çeker yada aylık belirlediğiniz fiyatta her ay hesabınıza aktarırsınız.


Bireysel emeklilik sistemi avantajları

Devlet katkısı
Yapmış olduğunuz birikimler devletin size vermiş olduğu %25 devlet katkı payı ile desteklenir. Yani siz aylık ne kadar yatırırsanız devlet size yatırdığınız katkı payının %25’ini verir.

Bütçe azaltma-Bütçe arttırma
Bireysel emeklilik sistemi katkı payınızı siz ayarlarsınız. İsterseniz aylık 100 tl yatırısınız isterseniz 1000 tl yatırısınız. Bütçe durumunuza göre azaltıp çoğaltabilirsiniz.

Birikim
Bireysel emeklilik sistemi birikim yapmanızda yardımcı olur. Bulunduğumuz şu durumda birikim yapmak kolay değil. Ancak BES sayesinde her ay belirlediğiniz miktarda birikim yapabilirsiniz. Hatta belirlediğiniz tutarı sizin belirlediğiniz herhangi bir banka kartından her ay çekebilirler.

Bireysel emeklilik sistemi dezavantajları

Erken çıkma
Bireysel emeklilik sisteminden 3 yılı doldurmadan çıkmanız dahilinde devlet katkısından ve fon getirisinden yaralanamazsınız sadece ana parayı alırsınız. Birde bankadan bankaya değişen, çıkma bedelini ödemek zorunda kalırsınız.

Fon Değişikliliği
Eğer sizin ekonomi ve fon hakkında bilginiz yoksa gelir elde etmeniz biraz zor. Fonlarınızın iyi yönetemezseniz istediğiniz geliri elde edemezsiniz.
BES sistemi para biriktirmekte zorlanan insanlar için çok önemli bir sistemdir. Bu sistem uzun vadeli para kazanmak isteyenler için oldukça uygundur.

Gözat

Temlik Nedir?

Temliğin tanımı; mülk olarak verme demektir. Ayrıca bir hakkın başka birine verilmesi olarak da ifade …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir