Anasayfa / Kripto Para / Altkoin Nedir?

Altkoin Nedir?

Bu yazımızda bitcoinden sonra ortaya çıkmaya başlamış olan altkoinleri ele alacağız. Bitcoin, doğuşu ile sanal dünyada çok büyük bir yer edindi. Çok büyük bir piyasa gücüne sahip oldu. Haliyle bu durum alternatif koinlerin ortaya çıkmasına sebep oldu. Bu alternatif coinler ( Alternative Coin) bitcoinle benzer olsa da birçok yönüyle farklı özelliklere sahiptir.
Altcoin nedir? Altcoinlere nasıl sahil olunur? Nereden ve nasıl satın alınır? Altcoin çeşitleri nelerdir? gibi sorulara cevap arayacağız.

Altcoin Nedir?

Bitcoin dışındaki farklı algoritmik yapılarla oluşturulan, bitcoindeki eksiklikleri gidermek ve daha da geliştirme amacı güden diğer koinlere altcoin denilmektedir.

Bitcoinin değerinin sıfırdan başlayıp 19 bin dolarlara kadar ulaşması da rekabeti doğurmasından dolayı piyasadan pay alma amacı da altcoinlerin ortaya çıkmasının nedenlerinden biridir.

Altcoinlere Nasıl sahip olunur? Nasıl alınır?

Altcoinlerde tıpkı bitcoin gibi takas yapılan borsa platformlarından alınabilir. Fakat altcoinlerin hepsini her takas platformunda bulamayabilirsiniz. Çünkü altcoinlerin hepsine talep fazla olmadığı için borsalar bütün altcoinleri platformlarında bulundurmaya biliyorlar.

Altcoine sahip olmanın bir diğer yolu da madencilik (üretim) yapmaktır. Bitcoin gibi altcoinlerde madencilik yaparak kazanılabilmektedir. Hatta Bitcoin madenciliğinde zorluk seviyesi yükseldikçe altcoin madenciliğine yönelenlerin sayısı oldukça arttı. Madencilik yaparak ödül olarak dağıtılan altcoinlere de sahip olabilirsiniz. Ancak altcoinlerden biri olan Ripple’ ın madenciliği yapılmamaktadır.

Altcoin Çeşitleri Nelerdir?

Temel çalışma prensipleri aynı olsa da altcoinlerin bitcoinden farklı özellikleri bulunmaktadır.
Bazı altcoinlerin transferi bitcoinden daha hızlıdır. Bazılarının üretimi daha hızlı ve kolaydır.
‘ Fee’ denilen transfer ücretleri bazı altcoinlerde bitcoinden çok daha düşük olması da altcoinlerin tercih edilmesini sağlayan farklı özelliklerinden birisidir.

Ethereum, Ripple, Litecoin, Monero, Stellar, Cardano, Tron, Dash, Steem, Waves altcoinlerden bazılarıdır.

Koin piyasasında Bitcoin gibi çok büyük bir yere sahip olan altcoinler Bitcoin gibi büyük risk taşımaktadır. Bu riskleri bütün yatırımlarda olduğu gibi göz önüne alarak çok dikkatli bir şekilde yatırımlar değerlendirilmelidir. Sitemizdeki hiçbir yazımız yatırım tavsiyesi içermediği gibi altcoinlere de yatırım yapılmasına yönelik bir tavsiye vermiyoruz. Yatırımlarınızın her zaman kazanması dileğiyle diğer yazımızda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir